Olympiad 2012

Overall Results
Schools  
DSJ
DSK
DHPS
DSP
DSH
Athletics Points
527
531
487
419
301
  Place
2
1
3
4
5
  Result Points
4
5
3
2
1
Swimming Points
528
440
466
264
256
  Place
1
3
2
4
5
  Result Points
5
3
4
2
1
Ball Games Points
35
32
34
24
11
  Place
1
3
4
2
5
  Result Points
5
3
4
2
1
Overall results Points
14
11
11
6
3
  Final Place
1
2
2
4
5
Olympiad Team
  1. row (front): Sven Müller, Cian Whelan, Nicholas Baines, Joseph Urban(Captain), Timur Öztunali, Axel Hahne, Tim Voigt, Max Martini : Wettkampfgruppe 3 Jungen
  2. row: Herr C. Stark:  Herr C. Stark, Julia Jochheim, Claudia Hitzeroth, Laura Whelan (Captain), Marina Marshing, Simira Lamberty, Nadia Heye, Tiana Schwab, Jasmine Valcarcel : Wettkampfgruppe 3 Mädchen
  3. row: Herr F. Lehmann, Kristin Winkler, Nina Scholtz, Emma Hirschfeld, Christina Geromont, Antonia Raabe, Kaia Kohrs, Andrea Renner, Gabrielle Groeneveld : Wettkamphgruppe 2 Jungen, Herr F. Seiwert
  4. row: Herr A. Solomons, Lucy van Kesteren, Enya Schomer, Laura Noelle, Saskia Borger, Lisa Fourie, Jule Heckscher, Naemi Frenzel, Kira Feddersen :Wettkampfgruppe 1 Mädchen ,  Herr H. Schmitt
  5. row: Frau B. Köditz, Michael Foster, Ernest Scholtz, Ralf hansen, Stephan Scholtz, Christopher Scherner, Pascal Hauser, Danian Oktober, Leonard Hicks : Wettkampfgruppe 1 Jungen ,  Frau M-L. Visser
  6. row: Herr R. Stevens, Oscar Junge, Max Falbe, Tembela Bohle, Alexander Jochheim, Nicolas Taylor, Luke Taylor, Nicholas Neft, Marc Müller : Wettkampfgruppe 2 Jungen ,  Frau Dawn Gomm

Programme Olympiad 2012

Day 1: Monday, 12 March 2012
12:30 School closes
Until 13:00 Teams arrive
13:30 Conference sports teachers • library
13:30 SRC / Media conference
13:15 Departure busses and guest parents
19:00 Opening ceremony • DSK sports field
Subsequently Reception • VIPs, sponsors, principals, sports teachers
VIP-tent • DSK sports field

Day 2: Tuesday, 13 March 2012
07:15 All participants meet at the DSK
07:20 Departure of busses to UWC
08:00 – 12:00 Swimming at UWC
12:15 Departure busses to DSK
13:00 Lunch • Linga Longa Cafeteria
13:00 – 18:00 Tennis tournament • JvR School
17:30 – 21:00 Picnic/film • DSK sports field
18:00h Teacher braai • Linga Longa Cafeteria

Day 3: Wednesday, 14 March 2012
07:30 All participants meet at the DSK
08:00 – 12:30 Athletics competitions • JvR sports field
11:30 – 12:30 Lunch • Linga Longa Cafeteria
13:15 – 17:00 Athletics competitions • JvR sports field

Day 4: Thursday, 15 March 2012
07:30 All participants meet at the DSK
07:40 Departure of busses to Cape Technicon for basketball/ volleyball
08:15 Start football • DSK sports field
Start handball • DSK sports hall
08:30 Start volleyball/basketball
13:00 Lunch • Linga Longa Cafeteria
13:15 Departure busses to Clifton 4 Beach
17:00 Departure busses from Clifton 4 Beach
17:30 Parents collect athletes at the DSK
18:00 Sports teachers • mutual dinner

Day 5: Friday, 16 March 2012
07:30 All participants meet at the DSK
07:40 Departure of busses to Cape Technicon for basketball/ volleyball
08:15 Start football • DSK sports field
Start handball • DSK sports hall
08:30 – 13:00 Volleyball/basketball
12:30 Lunch • Linga Longa Cafeteria
13:30 Closing conference sports teachers • library
13:30 Closing conference of the SRC / Media Team
19:00 Closing ceremony • DSK von Holten Hall
Subsequently Drinks – small sports hall • sponsors, Olympiad volunteers,
guest parents, principal, sports teachers

Day 6: Saturday, 17 March 2012
09:00 Meeting of all participants at DSK for departure

 

Photo Galleries

Programme booklet

Olympiad Song

Video Clips

 
Weltverband deutscher Auslandsschulen Partnerschulen Weltweit
Deutsche Internationale Schule Kapstadt
28 Bay View Avenue • Tamboerskloof
8001 • Cape Town • South Africa
Tel: +27(0)21 480 3830 • Fax: +27(0)21 480 3863, info@dsk.co.za